MAC15-10G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 940
TRIAC Standard 800 V 15 A Through Hole TO-220AB
MAC15-10G
DigiKey Part Number
MAC15-10G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAC15-10G
Description
TRIAC 800V 15A TO220AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAC15-10G Models
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
800 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
15 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
2 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
150A @ 60Hz