MINIASMDC030F-2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MINIASMDC030F-2 |
Description | PTC RESET FUSE 30V 300MA 1812 |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 300 mA Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 100 ms |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 200 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.75 Ohms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Polymeric | Qualification AEC-Q200 |
Voltage - Max 30V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Hold (Ih) (Max) 300 mA | Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave |
Current - Trip (It) 600 mA | Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm) |
Current - Max 40 A | Thickness (Max) 0.035" (0.89mm) |