MINISMDC260F/16-2
DigiKey Part Number
MINISMDC260F/16-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MINISMDC260F/16-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MINISMDC260F/16-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINISMDC260F/16-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 2.6A 1812
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 2.6 A Ih Surface Mount 1812 (4532 Metric), Concave
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1812 (4532 Metric), Concave
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.181" L x 0.128" W (4.60mm x 3.24mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2.6 A
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)
Current - Trip (It)
5 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
100 A