PSR030UL0250Z
DigiKey Part Number
5666-PSR030UL0250Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR030UL0250Z
Description
FUSE SQUARE 250A 700VAC/600VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250A 700 VAC 600 VDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
250A
Size / Dimension
1.866" L x 1.693" W x 1.929" H (47.40mm x 43.00mm x 49.00mm)
Voltage Rating - AC
700 VAC