Q8006RH4 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 101 058
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 360
In Stock: 995
In Stock: 61
In Stock: 332
In Stock: 135
In Stock: 1
TRIAC Alternistor - Snubberless 800 V 6 A Through Hole TO-220 Non-Isolated Tab
TO-220-3 (Formed Leads, Non-Isolated)
Q8006RH4
DigiKey Part Number
Q8006RH4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8006RH4
Description
TRIAC ALTERNISTOR 800V 6A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Bulk
Configuration
Single
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Supplier Device Package
TO-220 Non-Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 85A