S4006DTP is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 683
Littelfuse Inc.
In Stock: 5
Datasheet
In Stock: 0
Similar
STMicroelectronics
SCR 400 V 6 A Standard Recovery Surface Mount TO-252 (DPAK)
S4006DTP
DigiKey Part Number
S4006DTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S4006DTP
Description
SCR 400V 6A TO-252 (DPAK)
Detailed Description
Category
Current - On State (It (RMS)) (Max)
6 A
Manufacturer
Current - Hold (Ih) (Max)
30 mA
Packaging
Tube
Current - Off State (Max)
10 µA
Part Status
Active
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
83A, 100A
Voltage - Off State
400 V
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
3.8 A