SZ1.5SMC6.8AT3G
DigiKey Part Number
F11499TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11499CT-ND - Cut Tape (CT)
F11499DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1.5SMC6.8AT3G
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V