V320LA10CP
DigiKey Part Number
V320LA10CP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V320LA10CP
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Current - Surge
3.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
80J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
20 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
462 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
558 V