LMR-195-DB-1METER
DigiKey Part Number
4613-LMR-195-DB-1METER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-195-DB-1METER
Description
CABLE COAXIAL LMR-195 3.3'
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable LMR-195 3.3' (1.00m) 50 Ohms
Category
Shield Type
Foil, Braid
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Impedance
50 Ohms
Series
Length
3.3' (1.00m)
Packaging
Spool
Jacket Color
Black
Part Status
Active
Conductor Material
Copper, Bare
Cable Type
Coaxial
Dielectric Material
Cellular (Foam) Polyethylene (Cellular FPE)
Cable Group
LMR-195
Dielectric Diameter
0.110" (2.79mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material
Polyethylene (PE)
VoP, Velocity of Propagation
80.0
Jacket (Insulation) Diameter
0.195" (4.95mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C