HEP-600C-48
DigiKey Part Number
1866-2296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HEP-600C-48
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 57.6V 10.5A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 57.6V 10.5A 48V
Category
Voltage - Input
90 ~ 305VAC, 127 ~ 431VDC
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power - Max
600W
Series
Size / Dimension
11.02" L x 5.67" W x 1.91" H (280.0mm x 144.0mm x 48.5mm)
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Enclosed
Features
LED Indicator
Battery Chemistry
Lead Acid, Lithium-Ion
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Battery Cell Size
48V
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Number of Cells
1
Weight
3900 g
Voltage - Nominal
57.6V
Base Product Number
Charge Current - Max
10.5A