NPB-750-48
NPB-750-48
DigiKey Part Number
1866-NPB-750-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPB-750-48
Description
BATT CHG ENCLOSED 42V80V 11.3A
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 42V ~ 80V 11.3A 48V
Category
Voltage - Nominal
42V ~ 80V
Charge Current - Max
11.3A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Power - Max
759.4W
Size / Dimension
9.06" L x 6.22" W x 2.64" H (230.0mm x 158.0mm x 67.0mm)
Battery Cell Size
48V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C