NPP-450-48
DigiKey Part Number
1866-NPP-450-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NPP-450-48
Description
BATT CHRGR ENCLOSED 42V80V 6.8A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed Battery Charger 42V ~ 80V 6.8A 48V
Category
Voltage - Nominal
42V ~ 80V
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Charge Current - Max
6.8A
Series
Voltage - Input
90 ~ 264VAC, 127 ~ 370VDC
Packaging
Bulk
Power - Max
456.96W
Part Status
Active
Size / Dimension
8.07" L x 5.31" W x 2.17" H (205.00mm x 135.00mm x 55.00mm)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Battery Chemistry
Lead Acid
Termination Style
Screw Terminal
Battery Cell Size
48V
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C