XDR-480-48LA is out of stock and can be placed on backorder.
New Product
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
XDR-480-48LA
DigiKey Part Number
1866-XDR-480-48LA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-480-48LA
Description
O/P +48V10A
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
96%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
AC Voltage - Input
85 ~ 305 VAC
Size / Dimension
4.92" L x 1.89" W (125.0mm x 48.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
80V
DC Voltage - Input (Max)
431V
Voltage - Output 1
48V