UF15KM23-BWHR-F-L24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Orion Fans
In Stock: 60
Datasheet
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 230.0 CFM (6.44m³/min) 2 Wire Leads
UF15KM23-BWHR-F-L24
DigiKey Part Number
1570-1816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF15KM23-BWHR-F-L24
Description
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
53.0dB(A)
Series
Power (Watts)
42.00W
Packaging
Bulk
RPM
3250 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-40 ~ 194°F (-40 ~ 90°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
55.00mm
Weight
2.5 lbs (1.1 kg)
Air Flow
230.0 CFM (6.44m³/min)
Current Rating (Amps)
0.230A
Static Pressure
0.630 in H2O (156.9 Pa)