UF80A02-BWHR
DigiKey Part Number
UF80A02-BWHR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF80A02-BWHR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VAC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VAC Square - 80mm L x 80mm H Ball 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Tubeaxial
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Termination
2 Wire Leads
Series
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE
Part Status
Active
Weight
0.618 lb (280.32 g)
Voltage - Rated
24VAC
Material - Frame
Aluminum
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Width
38.00mm