APT20M45BVRG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
Similar
IXYS
In Stock: 496
In Stock: 300
In Stock: 339
STMicroelectronics
In Stock: 95
N-Channel 200 V 56A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-247 [B]
APT20M45BVRG
DigiKey Part Number
APT20M45BVRG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT20M45BVRG
Description
MOSFET N-CH 200V 56A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
195 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4860 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 500mA, 10V