ATMEGA168-20MUR
DigiKey Part Number
ATMEGA168-20MURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA168-20MURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA168-20MURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA168-20MUR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
ATMEGA168-20MUR Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz