ATTINY45-20SUR
DigiKey Part Number
ATTINY45-20SURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY45-20SURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY45-20SURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY45-20SUR
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY45-20SUR Models
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)