ATXMEGA16E5-ANR
DigiKey Part Number
ATXMEGA16E5-ANRTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATXMEGA16E5-ANRCT-ND - Cut Tape (CT)
ATXMEGA16E5-ANRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA16E5-ANR
Description
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
ATXMEGA16E5-ANR Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz