ATXMEGA32E5-MN
DigiKey Part Number
ATXMEGA32E5-MN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATXMEGA32E5-MN
Description
IC MCU 8/16BIT 32KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® XMEGA® E5 Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 32KB (16K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
ATXMEGA32E5-MN Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.6V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
32MHz