MCP3001-I/P
DigiKey Part Number
MCP3001-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP3001-I/P
Description
IC ADC 10BIT 8-PDIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP3001-I/P Models
Category
Number of A/D Converters
1
Manufacturer
Microchip Technology
Architecture
SAR
Packaging
Tube
Reference Type
External
Part Status
Active
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 5.5V
Number of Bits
10
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 5.5V
Sampling Rate (Per Second)
200k
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Inputs
1
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)