MIC2937A-3.3WT
DigiKey Part Number
576-2235-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC2937A-3.3WT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 750MA TO220-3
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 750mA TO-220-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC2937A-3.3WT Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
16 mA
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-220-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V