MIC5203-3.3YM5-TR
DigiKey Part Number
576-2728-2-ND - Tape & Reel (TR)
576-2728-1-ND - Cut Tape (CT)
576-2728-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5203-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
MIC5203-3.3YM5-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
750 µA
Current - Supply (Max)
3 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 80mA