PIC16C55A-04/SP
DigiKey Part Number
PIC16C55A-04/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C55A-04/SP
Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 768B (512 x 12) OTP 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C55A-04/SP Models
Program Memory Type
OTP
Series
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
28-SPDIP
Speed
4MHz
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)