PIC16F15313T-I/SN
DigiKey Part Number
PIC16F15313T-I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F15313T-I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F15313T-I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15313T-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F15313T-I/SN Models
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 5x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)