PIC16F1769-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F1769-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1769-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F1769-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 2x5b, 2x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)