PIC18F24K20T-I/SO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 187
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-SOIC
PIC18F24K20T-I/SO
DigiKey Part Number
PIC18F24K20T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F24K20T-I/SO
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F24K20T-I/SO Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)