PIC18F66K90-I/PTRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 69
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
PIC18F66K90-I/PTRSL
DigiKey Part Number
PIC18F66K90-I/PTRSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F66K90-I/PTRSL
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F66K90-I/PTRSL Models
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz