PIC18LF65K40-E/MR
DigiKey Part Number
PIC18LF65K40-E/MR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18LF65K40-E/MR
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-VQFN (9x9)
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 45x10b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
64MHz