MCT024L6W240320PML-1618BIT
DigiKey Part Number
3086-MCT024L6W240320PML-1618BIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCT024L6W240320PML-1618BIT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
Midas Displays
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Series
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
Parallel
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9341
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Black
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 904
Non-Cancelable/Non-Returnable
MARKETPLACE PRODUCT
Will ship in approximately 3 days from Midas Displays
Maximum purchase limit
Tray:100000
Tray
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Color
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"