LFCG-1200+
DigiKey Part Number
3157-LFCG-1200+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-LFCG-1200+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-LFCG-1200+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFCG-1200+
Description
CER FILTER 1.47GHZ LOW PASS
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.47GHz Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) Bandwidth 1.8dB 0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
1.8dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric), 8 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Frequency
1.47GHz
Height (Max)
0.037" (0.95mm)