MPL-AL5030-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5030-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL5030-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL5030-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5030-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 8.2A 12.3 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 8.2 A 12.3mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
12.3mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Current - Saturation (Isat)
11A