AI-000404-36-2
DigiKey Part Number
314-1274-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AI-000404-36-2
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.0" (914.40mm) Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed To Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed Patch Cord 1000V (1kV)
Category
Cable Length
36.0" (914.40mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Type
Patch Cord
Series
Contents
1 Lead, Red
Packaging
Bulk
Material - Insulation
Silicone
Part Status
Active
Wire Gauge
18 AWG
Stacking Method
Front Stacking (Both Connectors)
Voltage - Rated
1000V (1kV)
Configuration
Banana to Banana
Current Rating (Amps)
20A
1st Connector
Banana Plug, Single, Stackable, Sheathed
Base Product Number
2nd Connector
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 4
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 24"