BU-3030-A-12-2
DigiKey Part Number
314-1631-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-3030-A-12-2
Description
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.0" (304.80mm) Alligator Clip, Insulated To Alligator Clip, Insulated Test Lead 300V 1 Lead, Red
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Alligator to Alligator
Current Rating (Amps)
10 A
1st Connector
Alligator Clip, Insulated
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Alligator Clip, Insulated
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
TEST LEAD GATOR TO GATOR 12"
In-Stock: 5
Alternate Length
TEST LEAD GATOR TO GATOR 24"
In-Stock: 37
TEST LEAD GATOR TO GATOR 36"
In-Stock: 5
TEST LEAD GATOR TO GATOR 48"
In-Stock: 0
TEST LEAD GATOR TO GATOR 60"