CS12403-55.2M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CS12403-55.2M |
Description | CRYSTAL 55.2000MHZ 8PF SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 55.2 MHz ±10ppm Crystal 8pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
Category | ESR (Equivalent Series Resistance) 50 Ohms |
Mfr | Operating Mode Fundamental |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 115°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ratings AEC-Q200 |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type MHz Crystal | Package / Case |
Frequency 55.2 MHz | Supplier Device Package 4-SMD (2x1.6) |
Frequency Stability ±32.4ppm | Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm) |
Frequency Tolerance ±10ppm | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |
Load Capacitance 8pF |