BUK964R4-40B,118 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK964R4-40B,118 |
Description | MOSFET N-CH 40V 75A D2PAK |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 75A (Tc) 254W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BUK964R4-40B,118 Models |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 5 V |
Mfr | Vgs (Max) ±15V |
Series | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7124 pF @ 25 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Dissipation (Max) 254W (Tc) |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
FET Type | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package D2PAK |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4mOhm @ 25A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA |