BUK9K25-40RAX
DigiKey Part Number
1727-BUK9K25-40RAXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9K25-40RAXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9K25-40RAXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9K25-40RAX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 18.2A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 40V 18.2A (Ta) 32W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.3nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
701pF @ 25V
Power - Max
32W (Ta)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
18.2A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 1mA