BUK9K25-40RAX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BUK9K25-40RAX |
Description | MOSFET 2N-CH 40V 18.2A LFPAK56D |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 40V 18.2A (Ta) 32W (Ta) Surface Mount LFPAK56D |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.3nC @ 5V |
Manufacturer Nexperia USA Inc. | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 701pF @ 25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power - Max 32W (Ta) |
Part Status Active | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Grade Automotive |
Configuration 2 N-Channel (Dual) | Qualification AEC-Q101 |
FET Feature Logic Level Gate | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V | Package / Case SOT-1205, 8-LFPAK56 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18.2A (Ta) | Supplier Device Package LFPAK56D |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 5A, 10V | Base Product Number |
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA |