BUK9V13-40HX
DigiKey Part Number
1727-BUK9V13-40HXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK9V13-40HXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK9V13-40HXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK9V13-40HX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 42A LFPAK56D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 40V 42A (Ta) 46W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
19.4nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1160pF @ 25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
46W (Ta)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
42A (Ta)
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
13.6mOhm @ 10A, 10V