PSMN1R2-80CSEJ
DigiKey Part Number
1727-PSMN1R2-80CSEJTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN1R2-80CSEJCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN1R2-80CSEJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R2-80CSEJ
Description
N-CHANNEL, 80 V, 1.18 MOHM, MOSF
Detailed Description
N-Channel 80 V 375A (Ta) 935W (Tc) Surface Mount CCPAK1212i
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
350 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
26187 pF @ 40 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
935W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
CCPAK1212i
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.18mOhm @ 25A, 10V