PSMN1R6-30MLHX
DigiKey Part Number
1727-8594-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-8594-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-8594-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN1R6-30MLHX
Description
MOSFET N-CH 30V 160A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 160A (Tc) 106W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PSMN1R6-30MLHX Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.2V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
41 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2369 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
106W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.9mOhm @ 25A, 10V