PSMN8R5-40HSX
DigiKey Part Number
1727-PSMN8R5-40HSXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PSMN8R5-40HSXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PSMN8R5-40HSXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN8R5-40HSX
Description
MOSFET 2N-CH 40V 30A LFPAK56D
Detailed Description
Mosfet Array 40V 30A (Ta) 53W (Ta) Surface Mount LFPAK56D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21.8nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1439pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
53W (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
30A (Ta)
Supplier Device Package
LFPAK56D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8.5mOhm @ 15A, 10V