PTVS16VP1UTP,115
DigiKey Part Number
1727-PTVS16VP1UTP,115TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-PTVS16VP1UTP,115CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-PTVS16VP1UTP,115DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTVS16VP1UTP,115
Description
TVS DIODE 16VWM 26V SOD128/CFP5
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-128/CFP5
Category
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 185°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
SOD-128
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A