GYF1J680MCW1GS is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
68 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
GYF1J680MCW1GS
DigiKey Part Number
GYF1J680MCW1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-GYF1J680MCW1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-GYF1J680MCW1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GYF1J680MCW1GS
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 63V SMD
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
255 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C