UHW1V122MHD1TO
DigiKey Part Number
493-UHW1V122MHD1TOCT-ND - Cut Tape (CT)
UHW1V122MHD1TO-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHW1V122MHD1TO
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UHW1V122MHD1TO Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.92 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
3.2 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C