UPJ1E471MHD6
DigiKey Part Number
493-15630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E471MHD6
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1E471MHD6 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
785 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
985 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C