UPV1V330MGD
DigiKey Part Number
493-17190-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPV1V330MGD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPV1V330MGD Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Applications
Series
Impedance
830 mOhms
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C