UVK1H102MHD1TO
DigiKey Part Number
493-12571-1-ND - Cut Tape (CT)
493-12571-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVK1H102MHD1TO
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UVK1H102MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C