NJM2871BF28-TE1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nisshinbo Micro Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5 (MTP5)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NJM2871BF28-TE1
DigiKey Part Number
2129-NJM2871BF28-TE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NJM2871BF28-TE1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
14V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5 (MTP5)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 60mA