RH5RL33AA-T1-FE
DigiKey Part Number
2129-RH5RL33AA-T1-FETR-ND - Tape & Reel (TR)
2129-RH5RL33AA-T1-FECT-ND - Cut Tape (CT)
2129-RH5RL33AA-T1-FEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RH5RL33AA-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT89-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SOT-89-3
Category
Voltage Dropout (Max)
0.53V @ 1mA
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
3.3 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-243AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Input (Max)
10V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V